Filmowa rycyna

tbilisi_130408_600

Cóż za wspaniała rzecz nam się szykuje. Palce lizać, paznokcie obgryzać. Chodzi o film Joanny Lichockiej vel Bichniewicz i nijakiego Rybickiego zatytułowany „Prezydent” (tajna premiera chyba dzisiaj). Jaki był ten nasz prezydent? Ano był to jakże skromny i wyjątkowej wielkości człowiek, który – uwaga – zatrzymał rosyjskie czołgi. Tak, to nie są jaja, nie drwię sobie z was i nie ściemniam.  Taki wizerunek Kaczora mamy w filmie!

O co tu chodzi z tymi czołgami? Chodzi o wizytę Kaczyńskiego w Tbilisi w roku 2008, kiedy to Rosja zatakowała Gruzję. I wtedy ponoć Kaczyński swym wyjątkowym dyplomatycznym poświęceniem, zatrzymał tę ruską nawałnicę. Tyle, że to najzwyczajniejsze naciąganie faktów.

Bo tak naprawdę jeśli już ktoś coś zatrzymał, a w szczególności ruskie czołgi, to zrobił to inny mały wzrostem, choć wielki duchem prezydent, czyli Sarkozy. Widząc co sie święci, wpadł wpierw do Moskwy, coś tam zagadał Miedwiediewem, a potem poleciał do Tbilisi z gotowym rozejmem. Jak Kaczor do tego Tbilisi wreszcie dotarł, plus minus dwa dni później, to po ruskich czołgach nie było już śladu. Więc może coś ten Kaczyńśki powstrzymał, ale napewno nie byłu to sowieckie tanki.

Generalnie nic nie naprawił, a wiele popsuł. Za psute i śmieszne gesty wobec jakiegoś karmazynowego awanturnika z nieistotnego kraju, do dziś płacimy rachunki. I niech Lichocka nie wciska kitu, że był to jakiś wielki polityk i przywódca, bo i tak z niego De Gaulle‘a nie zrobi. Że się niby kulom nie kłaniał? Już raz w historii mieliśmy takiego bohatera, co to tym kulom się nie kłaniał. Choć był zdecydowanie wyższy, to też lubił wypić i równie marnie skończył.

A tak w ogóle, to nic, żaden cudowny stoperan nie zatrzyma sraczki pani Lichockiej, pani Gargas i Stankiewicz, panów Pospieszalskiego i Sakiewicza do kupy wzietych i do kwadratu podniesionych. To sraczka genetyczna, na którą nie ma leków. Podobnie zresztą jak nie ma skutecznego leku powstrzymującego mój i nie tylko mój odruch wymiotny na samą myśl o tych filmach. Te ich filmy są zdecydowanie skuteczniejsze od rycyny.