Giętkie i miętkie

jesus-and-mary-140731-1100

Jezus i Maryja z Amazonu? Jak najbardziej! Ostatecznie kult jako taki i figurki z tym kultem związane, zawsze był elementem wystroju każdego jarmarku. A przecież Amazon to nic innego jak tylko jeden wielki jarmark, a nawet jeden wielki stragan.

jesus-and-mary-140731-1100

Otóż w tym Amazonie pojawiły się ostatnio figurki nazywające się jakoś tak: Jesus of Nazareth & Mary, Mother of Jesus Bendable & Poseable Figures Set. Czyli „giętcy” Jezus i Maryśka, zabawki przeznaczone – jak zaznacza księgarnia – dla dzieci od lat trzech.

Amazon wysyła to do Polski, więc nie ma problemu z nabyciem tegoż dla własnej latorośli, w celach jak najbardziej ewangelizacyjnych. Tylko czy aby to dobry pomysł?

gietcy-140731-300Obrońcy czystości wiary już kręcą nosami, bo po pierwsze figurki (foto obok) są karykaturalnie obrzydliwe, nawet o wiele bardziej obrzydliwe, niż te zdobiące polskie kościoły (foto powyżej).  Czyli – biorąc pod uwagę ową brzydotę – zachodzi obawa celowej profanacji, a to już gruba sprawa jest.

Po drugie, jak to Jezus i Maryja w postaci giętych laleczek może być elementem ewangelizacji dzieci? W ogóle, jak bohaterów tej bajki można przedstawiać w postaci laleczek? Czyli obawa celowej profanacji zachodzi po raz drugi.

Żeby jednak sprawiedliwości było zadość, należy nadmienić iż są też obrońcy laleczek.

Argumentują oni całkiem słusznie, że nie ważne, iż Jezus jest giętki, miętki i powyginany, ważne że jest. Teraz każde pragnące ewangelizacji dziecko, będzie mogło sobie ustawić tego Jezusa i Marysie, obok swoich innych dotychczasowych ulubionych potworków, czyli Supermana, Batmana, Godzilli i Transformersów. I to jest ta wartość obok której nie można przejść obojętnie.

Ponoć Amazon szykuje też kolejny hit, tym razem coś dla dorosłych, ale o tym w najbliższym czasie.