O kieckach tej z obrazka

Częstochowski bohomaz znany szerzej jako obraz jasnogórski, od zawsze jest kwintesencją kiczu i wyjątkowo koślawego gustu. Wymyślony został wedle świętej zasady, że każdy tego typu obraz nie musi być ładny, musi za to straszyć. I straszy. 

obrazek-140815-1100

Na trop tej dzisiejszej, drobnej notatki naprowadziła mnie niezawodna na bezrybiu Fronda, która piórem, a zasadniczo klawiaturą nijakiej Marii Patynowskiej (co za zbieżność celowa), opowiada łzawą historyjkę o sukienkach tegoż straszącego dziwadła z obrazu. Tak, tak moi drodzy, nieobyci w ciemnodziurskich historiach bywalcy! Ona, ta Maryja, ma od chuja sukienek, sukieneczek i kiecek i niejedna nowobogacka może jej jeno zazdrościć. Oficjalnie mówi się tylko o 8 kieckach, bo one są najstrojniejsze i najbardziej jest się czym pochwalić. Reszta to drobnica i ciuch nieprzystający komuś takiemu jak Królowa Polski.

I tak mamy przeto, sukienkę brylantową, zwaną też diamentową, pochodzącą aż z XVII wieku. „Mieni się setkami brylantów, emaliowanych rozet, brosz, różnych zawieszeń“. Emocjonalny hardcore wprost!

Inne zaś to: sukienka wierności, zwana też rubinową *** sukienka koralowa z 1910 roku, dar kobiet ziemi kieleckiej *** sukienka milenijna, zwana też sukienką tysiąclecia *** sukienka koralowa *** sukienka sześćsetlecia, zwana też koralowo-perłową *** sukienka bursztynowo-brylantowa, zwana też sukienką zawierzenia Totus Tuus (to niby w podzięce za życie i pontyfikat DżejPiTu) *** są zdaje sie jeszcze jakies inne, ale szczerze mówiąc pogubilem sie w rachubie. Jak ktoś ciekaw, niechaj sprawdzi, Czarna Dziura dla każdego, że tak powiem stoi otworem, nic tylko wchodzić! Ewentualnym bluźniercom przypominam jeno iż ze względu na takich jak wy, obraz jasnogórski zamknięto w pancernej kasecie, która chroni go „przed zniszczeniem na wypadek jakichś czynników zewnętrznych“.

Jednocześnie uprzedzając naiwne i jak najbardziej zaczepne pytania, jakiej to garderoby poza strojnymi kieckami używa ciemnodziurska Maria, odpowiadam: tak, to prawda, ona nie używa majtek.

Reklamy

Opublikował/a

Niektóre opisywane tu wydarzenia mogą być wytworem mojej fantazji a nieistniejące fakty najprawdopodobniej zostały całkowicie zmanipulowane. Jakiekolwiek podobieństwo do osób powszechnie znanych i nieszanowanych jest jednak jak najbardziej zamierzone i nieprzypadkowe.

4 thoughts on “O kieckach tej z obrazka

 1. Niestety , mam w rodzinie wuja , artystę , który był dziekanem ASP . Ten mój wuj , jako jedyny , był dopuszczany do pielęgnacji , czyszczenia i odnawiania tego bohomazu . A odbywało się to tak , że policyjny konwój , przywoził mu bohomaz do domu i potajemnie ochraniał aż wuj skończy . Jah ma rację , ona majtek nie ma , mam pewność !

 2. Wiara w bogurodzice dziewice w owych kieckach przyprawia inne bogobojne niewiasty w kompleks boskości,wstyd i poczucie winy iż w stosunku do matki boskiej trwają w grzechach poprzez całe życie i nigdy boskości maryjnej nie dostąpią.
  Jedynym ratunkiem jest modlitwa i hojność w postaci darów pieniężnych jako zadośćuczynienie za grzechy których dopuszczają się codziennie.
  Nadmienić należy że dary mogą składać również u lokalnych matekbosek,pod regionalnymi nazwami.
  Na tym polega XXI -wieczna wiara chrześcijańska w matkę boga żywego !!

 3. Coraz bardziej wierzę Jahu, że te wszystkie brednie szepcze Ci do ucha sam podobno piękny młodzieniec czyli „niosący światło”. Nie pisz bohomaz i kicz o obrazie, o którym są już wiarygodne wieści z roku 1372! To już jest zabytek i to nie byle jaki! A sukienki? Nie chcę nawet sie wypowiadać na temat klejnotów za które można by uratować wiele, bardzo wiele istnień ludzkich. To już jest najgorsze draństwo jakie może istnieć!
  Pozdrawiam – cheronea

 4. @cheronea.
  Ewentualne wieści z 1372 r. nie mogą w żadnej mierze świadczyć na korzyść tego obrazu ani nobilitować jego estetyki. Potwierdzają zaś wielowiekową skłonność wyznawców do tandety.

twój komentarz:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s