Jak rewitalizować pamięć

pomnik-141030-1100500

Szykuje się mała rewolucja w tak zwanej polityce historycznej dotyczącej pomników. A ponieważ pomników jest u nas zdecydowanie dużo – nasycenie nimi lokuje nas w pierwszej dziesiątce krajów świata – więc roboty będzie po pachy. Tym bardziej, że ilość niewłaściwych bohaterów, a tym samym niewłaściwych pomników, jest zatrważająca.

pomnik-141030-1100500

Oto Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy współpracy i z inspiracji niesławnej pamięci IPN, postanowili pospołu zlustrować wszystkie polskie pomniki. Szczególną uwagę będzie się poświęcać zwłaszcza skromnym i nie rzucającym się w oczy pomnikom-tablicom, których na prowincji jest niezliczona masa.

To poważnie zaniedbany problem, zaś to kogo się na tych tablicach sławi, przechodzi wprost ludzkie pojęcie i włos jeży na głowie. Tak, to jeden wielki skandal. Ale koniec z tym. Wszystko trzeba przerobić, albo w ostateczności zburzyć. Ich bohaterów wypierdolić, naszych bohaterów wyświęcić.

Na szczęście w wielu wypadkach dekomunizacja pomnika będzie bardzo prosta. Wystarczy nieco tylko zmienić tekst inskrypcji. Jak to w miarę bezboleśnie uczynić, instruuje specjalna instrukcja do której w tajemnicy udało mi się dotrzeć. Opisanie tego jest jednak dość skomplikowane, lepiej więc posłużyć się konkretnym przykładem. I tak, w miejscowości X, w Polsce B a może już i C (okolice Limanowej), spokojnie od dziesięcioleci stoi sobie skromny obelisk z równie skromną tablicą. A na tej tablicy jak byk stoi:

W tym miejscu w dniu 22 IV 1945 r. w walce z reakcyjną bandą zginęli funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa. W XX rocznicę powstania Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa.

Teraz postępując zgodnie z instrukcją tych od Rady i niby Ochrony, po drobnych zabiegach inskrypcja na tablicy będzie brzmiała:

W tym miejscu w dniu 22 IV 1945 r. Patrioci Podziemnej Polski zabili w walce członków reakcyjnej bandy funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, zdrajców Ojczyzny. W XX rocznicę bohaterskiego czynu miejscowych patriotów.

W taki więc prosty sposób sprawa zostanie załatwiona, a inne gminy których dotyczy podobny problem, dokładnie tak samo powinni go rozwiązać.

Eksperci Rady Ochrony Pamięci pracują teraz nad sposobem rewitalizacji pomników z różnymi figurkami na szczycie. Radzą przeto, czy wystarczy zwykła podmiana głowy, czy może trzeba będzie grzebać w garderobie lub ekskrementach. Jak tylko dorwę dokument, to zdradzę wam szczegóły.

[*wszystkie informacje zawarte na tej stronie mogą zawierać elementy zmyślone i nie do końca prawdziwe, acz konieczne dla uatrakcyjnienia przekazu. Zalecane jest przeto czytanie ze zrozumieniem. Jeśli ten wpis ci się podobał, możesz lajknąć fanpejdż strony na Fejsbuku]