Proszę nie umniejszać wielkości bohatera

Nie ma złego czasu żeby nieść dobre wiadomości. I żadne święta nam w tym nie przeszkodzą. Przeto informuję, że trawa walka, trudna, zacięta i krwawa, o pamięć po byłym prezesie IPN. Zapraszam przeto do… Pielgrzymowic, oczywiście w Małopolsce.

icon-kreska

pilegrzymowice-141226-500Oczywiście zdaję sobie sprawę, że prawie nikt z was nie miał nawet świadomości, że istnieje coś takiego jak Pielgrzymowice. To wiocha w powiecie Michałowice, licząca trochę zaczadzonych dusz z małym okładem, plus trzy ulice w tym cztery bez nazwy. W czym rzecz jednak?

Ano w tym że grupka wąska raczej autochtonów (dwóch!), zapragnęła mieć we wsi ulicę nazwaną imieniem prezesa Janusza Kurtyki. Pomysł dziwaczny nieco, no ale ostatecznie jesteśmy w Małopolsce, a to wiele tłumaczy.

Więc owa grupa autochtonów złożyła odpowiedni wniosek, ale radni powiatowi pomysł uwalili, wychodząc z założenia, że powinno się wybierać nazwy „używane tradycyjnie we wsi oraz odwołujące się do jej historii i geografii“. A co by nie mówić, Kurtyka z Pielgrzymowicami nic wspólnego nie miał, nawet żadna z jego rozlicznych „przyjaciółek“ stąd nie pochodziła. Nic dziwnego więc, że pomysł poległ.

Autochtoni nie dali jednak za wygraną i decyzję radnych zaskarżyli do sądu. Jaki będzie wyrok nie wiemy, wiemy natomiast co tu jest nie halo i co nie w porządku jest.

Przede wszystkim mieszkańcom wsi zabrakło nieco wyobraźni. Bo naprawdę trzeba być niespełna rozumu, żeby nazwisko narodowego wręcz bohatera (co prawda świeżej daty, ale jednak), próbować przypisać do jakiejś uliczki na krańcu świata, gdzie nawet wrony nie dolatują. Ja rozumiem, gdyby kurtykową ulicę usiłowano zrobić w Warszawie albo w Krakowie, ale na boga, nie w jakiś tam Pielgrzymowicach.

Zresztą spójrzcie sami, czy w tej Warszawie i w tym Krakowie jest ulica Kurtyki? Wedle mnie nie ma, bo władze owych miast dawno już doszły do wniosku, że niegodne są tego by taką ulicę mieć u siebie, a nawet takiej ulicy nie mają, co była by godna. Wiec przykro mi to mówić mili pielgrzymowiczanie, ale wygłupiliście się na całego tym pomysłem.

A poza tym pomyślcie jaką przykrość pani Kurtyce zrobiliście. Jak się dowiedziała gdzie i na jakim zadupiu ma być ulica jej męża, to spazmów dostała i ledwo ją odratowano. Pora się więc czym prędzej walnąć w piersi i przeprosić za głupi pomysł, i czym prędzej też wniosek z sądu wycofać, by większego jeszcze wstydu nie było.

icon-kreska

(PS. Spróbujcie zmienić nazwę z Pielgrzymowice na Kurtykowice, może wtedy łatwiej pójdzie i godniej nieco będzie)

Reklamy

Opublikował/a

Niektóre opisywane tu wydarzenia mogą być wytworem mojej fantazji a nieistniejące fakty najprawdopodobniej zostały całkowicie zmanipulowane. Jakiekolwiek podobieństwo do osób powszechnie znanych i nieszanowanych jest jednak jak najbardziej zamierzone i nieprzypadkowe.

8 thoughts on “Proszę nie umniejszać wielkości bohatera

  1. Gdyby nazywał się Kurtycz, to jeszcze bym cokolwiek rozumiał. To chyba ten od cichej wody, co brzegi rwie. A ten to nawet nie wiem czy ułożył chociaż rym częstochowski.

  2. Gdyby Warszawa była godna mieć ulicę Kurtyki, to jest tylko jedna możliwość: obecna ulica Jana Pawła II, dawniej Marchlewskiego.

  3. Zacznę od tego , że niejaki śp. narodowy bohater Kurtyka, podstępnie zabity zamachem , przez bandę z …..to jednak wielkim jebakiem był ….o czym mogą zaświadczyć wszystkie panny , mężatki i wdowy , pracujące w IPN i okolicznych muzeach , oraz taka jedna blondyna z dzieckiem . Natomiast nieprawdą jest , że wrony nie dolatują do Pielgrzymowic …dolatują , srają i zawracają , taka jest prawda . Jeżeli chodzi o nadanie czemukolwiek nazwy związanej z nazwiskiem Kurtyka , to byłby to obciach i nieporozumienie , chyba , że byłaby to nazwa burdelu , ewentualnie jakiejś obory rozpłodowej dla bydła . No i oczywiście jak słyszę to nazwisko , to widzę tą ……..tu cisną mi się na usta , różne brzydkie słowa zakończone ,,Czarna wdowa ” , która dobrze wiedziała kim był jej ,,Bohater ” ale żeby wyciągnąć od nas jak najwięcej forsy , udawała że nic nie wie , zresztą jak ta druga , od pijaka generała . Więc tylko wyjątkowy idiota nazwałby ulicę , nazwiskiem Kurtyka . Noooo …chyba że trzeba by zamienić znowu nazwę ulicy Marchlewskiego …bo ten święty , to z dupy wzięty….

  4. Gwoli ścisłości to Pielgrzymowice są w woj. śląskim. Tym trudniej zrozumieć szaleństwo rzecznych radnych. Chyba że są to spadochroniarze z Małopolski…

  5. Można byłoby też przechrzcić Bierutów ( woj. dolnośląskie, pow. Oleśnica ) na Kurtyków. Nazwa miasta Bierutów nie ma – co prawda – nic wspólnego z tow. Tomaszem, ale skoro i jeden i drugi niezłymi jebakami – pono – byli, to, historycznie rzecz biorąc, byłoby uzasadnione, aby ideowego jebakę-komunistę zastąpił salonowy jebaka- antykomunista w ramach pojebania ponad podziałami…;-)

twój komentarz:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s