Czas na edukacyjną rewolucję

11.01.2007 KRAKOW , RABA WYZNA , GIMNAZJUM IMIENIA OJCA SWIETEGO JANA PAWLA II , LEKCJA RELIGI , ZAJECIA PROWADZI KSIADZ MICHAL WOJTUSIAK , FOT. KRZYSZTOF KAROLCZYK / AGENCJA GAZETA

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, a znając polską specyfikę należałoby powiedzieć raczej, jeśli wszystko pójdzie źle, to od nowego roku szkolnego w polskich szkołach możemy mieć rewolucję. Moralno-światopoglądową rewolucję. Na razie na szczeblu szkół podstawowych, ale jeśli pomysł się sprawdzi a i społecznie chwyci, to również szkoły średnie uchylą przed nim bramy.

icon-red-line

Wszystko się wzięło z pozoru niewinnego eksperymentu przeprowadzonego mniej więcej dwa lata temu w pewnej szkole w Lubczynie, wiosce niedaleko Goleniowa. Eksperyment polegał na tym, że nauczyciele, zachęceni postawą dyrektorki, przeglądali w piątki zawartość uczniowskich kanapek, czy aby nie zawierają one mięsa, bo przecież w piątek, widomo, post jest!

Nadmienię, że szkoła jest jak najbardziej publiczna i państwowa, a nie żadna tam parafialna medresa.

Zrobił się z tego powodu mały rejwach, ale kiedy nieliczne media straciły sprawą zainteresowanie, wszystko szczęśliwie ucichło. Ucichło, ale nie umarło. Bo pomysł na tyle spodobał się pewnie lokalnemu biskupowi, że nakręcił innych biskupów, a ci z kolei odczekawszy nieco aż kurz opadnie, zaczęli nakręcać sprawę gdzie trzeba. Bo przecież rzeczy dobre, pomysły śmiałe i wartościowe z punktu widzenia wychowania młodego pokolenia, warto nie tylko promować, ale również wcielać w życie nawet przemocą.

Skracając całą historię…

Efekt owej paranoi jest taki, że od września testowo, w najprawdopodobniej kilkudziesięciu publicznych szkołach podstawowych w całej Polsce, powinien zostać wprowadzony program permanentnie katolickiego wychowania młodzieży. W pierwszym rzędzie niechaj obejmie on szkoły w których ze względu na brak chętnych, nie ma przedmiotu wychowanie w rodzinie a w zajęciach z religii uczestniczy ponad 90% uczniów. Oznacza to po prostu, że mimo iż szkoła jest państwowa i publiczna, to jednak obowiązywać w niej będą zasady zgodne z doktryną chrześcijańską. Bo skoro prawie 100% uczniów to praktykujący katolicy, więc nie ma powodu by było inaczej.

Zasady życia i funkcjonowania w szkołach objętych testem będą trzy podstawowe:

Po pierwsze, ścisłe przestrzeganie dni postu. Żadnego mięsa na obiad w stołówce, zakaz wnoszenia do szkoły kanapek z wędliną. Przestrzegania tej zasady będzie pilnować specjalna komisja pod kierownictwem księdza kapelana szkoły, będącego jednocześnie w randze wicedyrektora placówki.

Po drugie, „dobrowolna” acz obowiązkowa modlitwa wspólna na korytarzu szkoły przed rozpoczęciem zajęć. Wtedy też będzie wyrywkowa kontrola medalików na szyi – czy jest, czy ma właściwą wielkość a łańcuszek ma właściwą długość.

Po trzecie wreszcie, żadnych wspólnych czyli koedukacyjnych zajęć sportowych. Segregacja płciowa ma być ze szczególną uwagą przestrzegana podczas zajęć na basenie. Jednocześnie dziewczynki będzie obowiązywał „schludny kostium kąpielowy” (zakryty brzuch i pośladki, żadnych bikini), zaś chłopcy muszą mieć kąpielówki „nie podkreślające genitaliów”,  nie obcisłe, z nogawką przynajmniej do połowy uda.

Jako rzekłem, ów program będzie miał charakter testowy i jeżeli zostanie zaakceptowany przez większość rodziców a także przez uczniów, najprawdopodobniej od roku szkolnego 2016 będzie obowiązujący we wszystkich publicznych szkołach podstawowych. Po zebraniu doświadczeń, niewykluczone, że w późniejszych latach zostaną nim objęte wybrane szkoły średnie. Do puli testowej powinno wejść po jednej szkole z każdego województwa, plus dodatkowo kilka szkół z tak zwanych miast metropolii.

Nie wiem jak Wam, ale nam (redakcji)  bardzo się pomysł podoba. To bardzo dobre zasady!!! Dziewczynki wyrosną na ładne i mądre kobiety, takie jak posłanka Pawłowicz,  a chłopcy na ładnych i mądrych mężczyzn takich jak  poseł Pięta, albo Jaworski.

icon-red-line

[wszystkie informacje zawarte na tej stronie mogą zawierać elementy zmyślone i nie do końca prawdziwe. Zalecana jest przeto ostrożność i czytanie ze zrozumieniem. Jeśli ten wpis ci się podobał, możesz lajknąć fanpejdż strony na Fejsbuku]