Wyklęty powstań ludu ziemi…

Jak sobie poszperałem trochę w gazetach, to mi wyszło, że dziwne były te obchody dnia pamięci „żołnierzy wyklętych”.  I o ile do dzieła (górnolotnie powiedziałbym nawet spuścizny)  wyklętych mam stosunek ściśle od lat określony i znany stałym tutejszym Bywalcom, o tyle po owych obchodach to co było jeszcze niedookreślone określone stało się bardziej.

icon-red-line

Większość manifestacji,  manifestacyjek, pochodów i wieców, miała charakter delikatnie mówiąc kameralny i ściśle lokalny, a zwłaszcza środowiskowy, choć zazwyczaj była legitymizowana przez lokalne władze. I w zasadzie to nie mam nic przeciwko temu, bo każdy ma prawo wybierać sobie i czcić bohaterów takich jakich lubi i na jakich zasługuje.

Niestety zazwyczaj w takich właśnie sytuacjach dochodzi do rzeczy kuriozalnych, które szczerości intencji może nie podważają, ale każą wątpić w sens i powagę całej imprezy. Bo z owych relacji tu i ówdzie zebranych wynika, że w większości wypadków pilnie manifestowała i słuszne hasła wnosiła ludność  chorobliwie ultra patriotyczna, tak patriotyczna, że aż faszyzująca.

Ale jak bliżej przyjrzałem się co to za organizacje, to zdziwiony bardzo byłem, że na obchodach nie było zaproszonych jako goście specjalni ultrasów z Niemiec czy z Rosji, bo przecież więzi środowiskowe są tu bardzo mocne. Na niektórych z owych imprez śpiewano nawet słynną pieśń rozpoczynająca się od słów „Wyklęty powstań ludu ziemi…”, ale im, temu współczesnemu pokoleniu patriotów, „wyklęty” tylko z jednym się kojarzy.

Ale niech tam, wolny kraj, każdemu wszystko (prawie) wolno.

Tyle że o wiele mniej – choć tylko teoretycznie – wolno władzy.

narodowyrzeszów-640

Otóż na Podkarpaciu odbył się też – bo jakże by inaczej – marsz pamięci wyklętych, tyle że ręka w rękę z neofaszolami szła właśnie lokalna, pisowska notabene władza. Organizatorem święcenia tego dnia świętego, była organizacja pod nazwą „Narodowy Rzeszów”, od dawna słynąca z chorobliwego nacjonalizmu i obowiązkowego antysemityzmu. Władzy to jednak nie przeszkadzało, bo i władza ta też jest patriotyczna, a nienawiść, wrogość i ksenofobia, to jakby partyjna wizytówka tej władzy.

W tym sensie nic nie dziwi. Jedynym i oczywistym wytłumaczeniem tego wszystkiego jest fakt, że działo się to na Podkarpaciu, a Podkarpaciu wolno więcej, tak jak więcej wolno dziecku szczególnej troski.

Reklamy

Opublikował/a

Niektóre opisywane tu wydarzenia mogą być wytworem mojej fantazji a nieistniejące fakty najprawdopodobniej zostały całkowicie zmanipulowane. Jakiekolwiek podobieństwo do osób powszechnie znanych i nieszanowanych jest jednak jak najbardziej zamierzone i nieprzypadkowe.

5 thoughts on “Wyklęty powstań ludu ziemi…

 1. Widać Polska jak zawsze – tak i tym razem – MUSI, po prostu musi obijać się: ” od ściany do ściany „. Żadnych pośrednich rozwiązań nie umiejąc znależć!
  ” Komuchy” wyklęły ” wyklętych „, którzy z uporem, godnym lepszej sprawy … wojowali – na ogół – ze swoimi sąsiadami , często mordując, paląc i grabiąc! Bo jakby chcieli naprawdę walczyć – powinni wypowiedzieć posłuszeństwo ” Wielkiej Trójce „, która zaprowadziła NOWE porządki- nie „boguducha” winnym pobratyńcom.
  A teraz, za pomocą pana Prezydenta – mamy odbicie na drugą ścianę! A trzeba by chyba nieco ostrożności i umiaru!
  Polskie prawactwo pyski darło, gdy ” dobry ” były prezydent Ukrainy / przed Janukowyczem/ ” wyświęcił” pomnikiem – Banderę! A my… qrwa, co robimy?
  ” Dzień Wyklętych ” ? To znaczy, że: bandytów, morderców, nacjonalistycznych durni – też?
  Stanisław

 2. Moim zdaniem, ćpuny i pedały zorganizowały to wydarzenie, bo im się chłopcy na starych fotkach spadobali. Na przyszłość polecam tematy związane z ich zainteresowaniami, pochodzeniem oraz z wykształceniem… Takie, które pojmują:)

 3. Wielce Szanowny Jahu – Redaktorze Naczelny etc.etc.etc. !! Jak zwykle – masz rację i trafiłeś w sedno. Co do rodowodu i działalności tych „wyklętych” mam identyczne zdanie, a może jeszcze gorsze. Bo ja po wojnie to wszystko widziałem własnymi oczyma. W tym „wyklętym” szaleństwie jest metoda, ktoś pragnie stworzyć legendę „patriotyczną” a rzeczywistość skrzeczy. Żyją jeszcze ludzie, którzy mogą dać świadectwo prawdzie. Popatrz uważnie na zamieszczona przez Ciebie fotkę – ilu to tam tych „wyklętych” patriotów-kombatantów, ja doliczyłem się 3-4, którzy być może są ich „s..synami”. Reszta to „wnuki i prawnuki”, którzy o tamtych czasach nie mają zielonego pojęcia. Legendy dorabiano pracowicie do każdego przegranego powstania, do każdej durnej polityki „elyt” ówczesnej prawicy.
  Tak i jest dzisiaj – jeździ Duda po Polsce „cudobusem” i obiecuje gruszki na wierzbie. Minie mu jak już wlezie do koryta.

 4. Revelstein – Blumstein , Gross , itp. ——[o paru prominentnych żydach zapomniałeś jednak anonimie. wstyd!]

twój komentarz:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s