Świat wywraca się do góry nogami

Czym podpadł pewien radny z Puław? Niebanalnym wywiadem idącym wbrew przyjętym kanonom towarzysko okolicznościowej mody. Jakieś szczegóły? Ależ  bardzo proszę!  Cytuję: „Żaden z Romów korzystających z opieki społecznej nie podjął pracy”, „Niebywałe, że w XXI wieku są społecznością praktycznie analfabetyczną”, „Są izolowani, żyją swoim życiem, nie integrują się”. To najbardziej charakterystyczne acz delikatne nadzwyczaj zdania z wywiadu prasowego pana radnego. A rzecz dotyczyła bezsensownego wyrzucenia kilku baniek w tychże Puławach na idee fix pod tytułem „aktywizacja zawodowa Romów”. Kiedy radni dostrzegli beznadziejność swojego pomysłu, było już za późno. Pieniądze bez śladu zginęły w cyganskim jukach. Tak też sprawę opisał ów radny, no i zaczęła się heca.

icon-red-line

 Uwaga, ten wpis  prawdopodobnie jest ksenofobiczny!

Myśli pana radnego wkurwiły zainteresowanych. Oto Stowarzyszenie Romów w Polsce uznało jego słowa za …  mowę nienawiści, posługiwanie się stereotypami i plotkami i de facto przestępstwo, ponieważ w ten właśnie sposób radny ”publicznie  nawoływał do nienawiści w stosunku do mniejszości romskiej”. Poszedł za tym stosowny donos do prokuratury i żądaniem ścigania tego bandyty.

No kurwa mać, po pierwsze to trzeba mieć tupet, a po drugie świat wywraca się do góry nogami.

Jakie stereotypy, jakie nawoływanie do nienawiści? Radny do niczego nie nawoływał i nie posługiwał się stereotypami, jeno opisał to co widział i z czym się osobiście zetknął. Rozpłakał się poniekąd nad własną i kolegów naiwnością, którzy myśleli, że konia można nauczyć mówić. Panowie i panie, Don Vasyl to jeszcze nie wszyscy Romowie a wszyscy Romowie to nie Vasyle, czy Kwiatkowskie. Jeśli myślicie że jest inaczej, to faktycznie ulegacie streotypom.

Zmierzam do tego poniekąd, że jak Polska długa i szeroka, każdy wie (a ten który z Cyganami się zetknął choć przez moment, wie jeszcze lepiej), że diagnoza radnego jest i trafna i przeraźliwie prawdziwa. Nie ma żadnych istotnych przesłanek wskazujących na to, że ta romska społeczność przeszła jakąś zasadniczą metamorfozę  i nagle stali się oni kimś innym niż zawsze byli. Wyjątki które się tarfiają nie mają żadnego znaczenia.

Fakt, może dziś nie jeżdżą już taborami (przynajmniej w Polsce), ale My i Oni to nadal i pewnie na zawsze, dwa różne i niekompatybilne światy. I jest tak niezależnie od modlitw, żądań i oczekiwań równych kapłanów durnej czasami ideologicznej poprawności.

Kochani profesorowie poprawności, zrozumcie, że jeśli Cygana nazwiemy Romem, to wcale od tego nie stanie się inny i lepszy.

To dalej będzie tym samym Cyganem Tobarem Z. i jego siostrą Donką, z którym chodziłem drzewiej do podstawówki i którzy tak jak wtedy tak i teraz śmieci wyrzucają przez okno, pety kiepują na klatce schodowej, a wszystko co ich otacza traktują jak chwilową zdobycz wojenną. I nie jest to żadna deprecjacja, bo deprecjacja po mojemu, to jest przypisywanie jakiejś grupie negatywnych cech których nie ma, a ta grupa akurat cechy te ma.

Ja oczywiście rozumiem, że w dzisiejszych czasach najbardziej gorliwymi ekologami są ci co żyją w mieście i w życiu nie byli w lesie, a najbardziej gorliwymi obrońcami  godności i poprawności, są w tym wypadku ci, co Cyganów (sorry!!! Z Romów) znają co najwyżej z filmów Kusturicy. Jeśli miałbym być na siłę poprawnym i chciałbym innym poprawnym zrobić  przyjemność,  to oczywiście mogę stosować tę dobrą praktykę  i używać od dziś określenia Romowie. Acz szczerze mówiąc głupio mi w tym kontekście brzmi określenie „oromić”, zamiast tradycyjnego „ocyganić”.

Tak generalnie to nie mam nic przeciwko Cyganom, niechaj sobie żyją po swojemu, bo w swej zasadniczej masie inaczej nie potrafią. Jestem zaś coraz bardziej gorącym przeciwnikiem tanich chwytów i poprawności niepoprawnych optymistów. Herbata nie staje bowiem słodsza od samego mieszania. Przynajmniej ja w to wierzę.

PS. Każda próba pouczania mnie w komentarzach, będzie bezwzględnie tępiona.

Reklamy

Opublikował/a

Niektóre opisywane tu wydarzenia mogą być wytworem mojej fantazji a nieistniejące fakty najprawdopodobniej zostały całkowicie zmanipulowane. Jakiekolwiek podobieństwo do osób powszechnie znanych i nieszanowanych jest jednak jak najbardziej zamierzone i nieprzypadkowe.

14 thoughts on “Świat wywraca się do góry nogami

 1. „Każda próba pouczania mnie w komentarzach, będzie bezwzględnie tępiona.”

  Tak jest i tak mać być.

 2. Mechanizm jest następujący.
  1. Szukamy kogoś, kogo można uznać za „wykluczonego”, „dyskryminowanego” albo w inny sposób ciężko pokrzywdzonego przez zły los i podłe, nietolerancyjne społeczeństwo. Cyganie, Czeczeńcy i tym podobny antyspołeczny element nadają się idealnie.
  2. Podnosimy jazgot.
  3. Zakładamy fundację do walki z wykluczeniem, dyskryminacją oraz ciężkim pokrzywdzeniem przez zły los i podłe, nietolerancyjne społeczeństwo.
  4. Wrzaskiem domagamy się publicznych pieniędzy na walkę z wykluczeniem, dyskryminacją oraz ciężkim pokrzywdzeniem przez zły los i podłe, nietolerancyjne społeczeństwo. W razie potrzeby powołujemy się na bliżej nieokreślone „przepisy unijne”.
  5. W 99 przypadkach na 100 żądane ciaćki dostajemy. Jeżeli w zarządzie fundacji znajdzie się ktoś z rodziny trzymającego łapę na publicznych pieniądzach, szanse rosną do 100%.
  6. Walczymy z wykluczeniem, dyskryminacją oraz ciężkim pokrzywdzeniem przez zły los i podłe, nietolerancyjne społeczeństwo, przyznając sobie „godne” pensyjki, równie „godne” samochody służbowe i jeszcze bardziej „godne” koryto w najdroższych knajpach w mieście oraz „godne” wczasy, wizyty w gabinetach piękności i zakupy a możliwie najdroższych sklepach z gałganami, butami i elektronicznym śmieciem. Wszystko wrzucamy w koszty walki z wykluczeniem, dyskryminacją oraz ciężkim pokrzywdzeniem przez zły los i podłe, nietolerancyjne społeczeństwo. Od czasu do czasu organizujemy „akcję” albo „kampanię”, starannie dbając o to, żeby pieniądze za ich realizację (druk plakatów, prowadzenie pogadanek i tym podobne rozrywki) płynęły do właściwych kieszeni.
  7. Wszelkie wątpliwości i zastrzeżenia co do sensu i/lub legalności naszej gorliwej walki z wykluczeniem, dyskryminacją oraz ciężkim pokrzywdzeniem przez zły los i podłe, nietolerancyjne społeczeństwo kwitujemy wyciem „rasizmfaszyzmksenofobiaaa”. Niewielu ludzi nie położy po sobie uszu na takie dictum, więc na jakiś czas mamy spokój.

  I tak da capo al infinito. Skrupulatne przestrzeganie powyższej instrukcji gwarantuje wieloletnie dolce vita na koszt podatnika. Przykładów dookoła aż nadto.

  1. Wszystko OK Kamilo, pewnie masz rację i pewnie tak to właśnie działa. Acz w tym wypadku, autorowi postu chodzi nie o wyrzuconą w błoto kasę, tylko o to, że powiedzmy (to tylko przykład) złodziej donosi do prokuratora na kogoś kto nazwał go złodziejem. To jest owe stawiania świata do góry nogami. A donoszący czuje się pewnie bo zawodowi naprawiacze rzeczy nienaprawialnych oraz oglądacze filmów Kusturicy wmówili mu, że jest kimś wyjątkowym i ze ma w związku z tym więcej praw niż wszyscy pozostali. Pozd

  2. Oczywiście, Redaktorze, masz prawo do swojej interpretacji tekstu i mojego komentarza do niego. Ja jednak pozostanę na stanowisku, że rzeczony komentarz trzyma się kupy z rzeczonym tekstem.

  3. A, jeszcze jedno: słodkopierdzenie o „zawodowej aktywizacji Romów” miało miejsce również w Radomiu, można więc przypuszczać, że skok na kasę jest szerzej zakrojony.

  4. Tak Kamilo, w pełni sie z Tobą zgadzam. To przykład wyrzuconej w błoto kasy nie pierwszy i nie ostatni. Bo jaki jest pies to kazdy widzi i nie ma takiej możliwości zeby zrobic z niego konia. No, ale jak jest okazja, to kase wyszarpac mozna, nawet próbując Chińczykom naprostowac skosne oczy, a cyganów wysłać do parcy. Nie zmienia to postaci rzeczy takiej mianowicie, że radny kim by on tam nie był, ma tu 100% racji w ocenie zjawiska.

 3. Ależ oczywiście, Jahu, że ma rację. Aktywizacja zawodowa Cyganów to jak nauka tańca dla wielbłądów. A to jakieś stowarzyszenie „Romów” to właśnie jedna z tych cwanych band żyjących z „dyskryminacji”. A skoro jesteśmy przy politpoprawnej grypserze, to słyszałam kilka lat temu, że jakaś jebnięta rura (właśnie z tych rasizmfaszyzmksenofobiaaa) urządziła histeryczną awanturę w cukierni (w Warszawie albo Wrocławiu – dokładnie nie pamiętam, skleroza mnie żre), w której zobaczyła ciasto podpisane na etykiecie z ceną: „cycki Murzynki”. Cóż, na deser zostaje Afroamerykanineczek przeżuwany do wtóru smętnej pieśni: „Oj, mamo, mamo, mamo, ja kocham się w Romie, chcę zostać Romeczką i tańczyć”… cholera, jedyny rym, jaki mi przychodzi do głowy, brzmi: „w sromie”.

 4. Szanowny Jahu !!!O ile mi wiadomo, za czasów PRL-u czyniono liczne próby „ucywilizowania” Cyganów (Romów). W Wałbrzychu i Będzinie powstały Spółdzielnie Kotlarzy – trudnili się wyrobem małych kotłów centralnego ogrzewania i produkcją patelni. Próbowano osiedlić ich w Bieszczadach – by byli „na swobodzie”. Organizowano jakieś tam Zespoły Pieśni i Tańca, skąd się chyba wywodził znany piosenkarz Michaj Burano. Królem Cyganów w Polsce był niejaki Kwiek (imienia już nie pamiętam). Jednak „psu na budę” się to zdało. Oni mają w genach „wstręt do pracy”. Mieszkania jakie im przydzielano zamieniali w super slamsy. Teraz jest podobnie albo gorzej, bo całkowicie bezkarnie. Nie widzę żadnego rozsądnego pomysłu aby problem rowiązać. A Cyganów podobno nam przybywa …. z Rumunii.

 5. P.S. – tak zgadza się, zajrzałem do Wikipedii – rodzina Kwieków była jeszcze za czasów II RP „królewską rodziną” Cyganów. Ten , o którym piszę, to był chyba Michał Kwiek. Jednego z członków tego „rodu” wsadzono do pudła w 2013 roku.

 6. Tak samo się wypowiadasz o Chrystusie że „to brudas i dlatego wykitował”
  więc kim ty jesteś ?
  czy czasem bóg nie obdarzył cię długim i zagiętym nosem ? —- [bardzo nawet zagiętym, ale to nie sprawka boga tylko mego tatusia. jeszcze jakies pytanie?]

twój komentarz:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s