Cenzura w Rosji? A co na to Polska?

Obyty w sprawach rosyjskich publicysta Radziwinowicz, rozczulił mnie swoimi pełnymi współczucia rozważaniami na temat Rosji. Bo w tej Rosji od dłuższego już czasu ma się dobrze autocenzura, a teraz dodatkowo mnożą się próby przywrócenia cenzury oficjalnej. I w związku z tym ten biedny jak rozumiem naród sowiecki zupełnie nie wie, jak to jest kiedy „svobodno dyszat czełowiek” (czy jakoś tak…)

icon-blackmotiv-200

No bo tak… Kanał Rossija 1 bez zastanowienia wycina co śmielsze sceny (wcale nie polityczne) z serialu „Mistrz i Małgorzata”. Deputowani do parlamentu Sankt Petersburga (tacy radni ichni) zdiełali  projekt ustawy o powołaniu przy wszystkich teatrach, muzeach i wytwórniach filmowych  tak zwanych „rad eksperckich”. Ich członkami byli by politycy, twórcy, oraz – jakże by inaczej – duchowni prawosławni. Kolesie oceniali by, czy to, co ma być wydawane, wystawione lub trafiać ma na ekrany, nie godzi w „wartości” i czy w ogóle się nadaje by pokazać narodowi.

Mnożą się naciski na ministerstwo kultury, by stworzyło tzw. Radę Artystyczną decydującą, co mogą pokazywać muzea, teatry i galerie oraz co wolno nakręcać wytwórniom filmowym wspieranym finansowo przez  państwa.

Oczywiście gratuluję Rosjanom rozwiązań, ale mimo wszystko za chuja zrozumieć nie mogę, czemu ten Radziwinowicz akurat czepił się Rosji. No, bo co nas rosyjska cenzura obchodzi, skoro pod dostatkiem mamy swojej i to nie mniej wyrafinowanej.

A nawet może wyrafinowanej bardziej.

Bo u nas na razie nie trzeba tworzyć żadnych rad eksperckich, ani tym bardziej rad artystycznych specjalnego znaczenia. Nie trzeba też tworzyć już więcej specjalnych ustaw, bo w zupełności wszelkie ewentualne luki wypełnia prawo kanoniczne i biskupie fatwy.

W tym też sensie o wiele bardziej niż w Rosji cenimy czas artystów i twórców, a także polityków, nie angażując ich bez potrzeby w takie dziwne ciała. Niechaj artyści artystują, twórcy tworzą a politycy politykują, zaś sprawami czystości ducha i przekazu niechaj dalej zajmują się biskupi t tworzące się oddolnie i całkowicie spontaniczne społeczne grupy wsparcia.

Tym samym udowodniamy tym Ruskim po raz kolejny, że w dziedzinie jakości społecznego życia, a także precyzji działania  mechanizmów demokracji, stoimy zdecydowanie wyżej niż oni.

Reklamy

Opublikował/a

Niektóre opisywane tu wydarzenia mogą być wytworem mojej fantazji a nieistniejące fakty najprawdopodobniej zostały całkowicie zmanipulowane. Jakiekolwiek podobieństwo do osób powszechnie znanych i nieszanowanych jest jednak jak najbardziej zamierzone i nieprzypadkowe.

10 thoughts on “Cenzura w Rosji? A co na to Polska?

 1. Jeżeli od 15 lat w sali sejmu wisi nielegalnie powieszony przez idiotę katoprawicowego krzyż , jeżeli paragraf inkwizycyjny 196 jest w kodeksie karnym , a hierarchowie orzekają i decydują co jest dla polski dobre i jaką kulturą Polacy powinni się interesować a jaka nie …To mam w dupie taki kraj i nic mnie on nie obchodzi , nie biorę udziału w wyborach , kieruję się własnym kodeksem i dobrze mi z tym .

 2. Pod tym względem – zgadzam się z Andreą.
  Państwo, w którym:
  Nosi się się do ” epidiaskopu ” KAŻDĄ ustawę – celem zaopiniowania, likwiduje się najlepszy program w telewizji publicznej – ” Kabarecik ” – Olgi Lipińskiej – po ” interwencji czarnego sukinsyna, w szkołach ” katecheta ” stanowi zasady i nikt nie ma odwagi mu ” podskoczyć…
  Krzyże wiszą w każdym urzędzie państwowym, widziałem też w banku i.. zrezygnowałem z założenia tam lokaty. W szpitalach czarny jesrt ważniejszy od lekarza.
  W telewizyjach ” gadające ryje ” prześcigają się : kto jest wierniejszym katolikiem, a ruch na drogach utrudniają – wyjące i stękające pielgrzymki – to wszystko doprowadza do tego, że Polska – to już nie Polska, a: Klechistan- filia watykańska w byłej Polsce!
  Stanisław

 3. Cenzura w Rosji a w Polsce „niecenzurowane” mendia. Jeśli nie widać różnicy, to po kiego chuja komentarz Radziwinowicza, zwłaszcza za abonament.

 4. Wolność tzw. Ojca Św.otworzyła furtkę do kolejnego niewolnictwa.Watykan lepszej okazji nie mógł sobie wymarzyć trafiając w odpowiednim czasie i miejscu w ”10”-tkę.
  Żniwa w pełni i miliardy na koncie Watykanu rosną-kosztem Państwa Polskiego w imię wiary w niewidzialną trójce św.i gościa specjalnego ,kiedyś widzialnego a obecnie niby wciąż żywego.

 5. Wielce Szanowny Jahu – Redaktorze Naczelny etc.etc.etc. !!! Cenzura w Rosji była za czasów cara-batiuszki ( jewo wieliczestwa) i za czasów „kommunizma”. To jest kraj, który musi być rządzony przy pomocy dyktatury – inaczej dawno by się rozleciał. Kiedy za czasów Gorbaczowa i Jelcyna – odpuszczono trochę z tą cenzurą, zaczęło się tam dziać to, co dzieje się u nas. Byle pismak pisze nieprawdopodobne bzdety lub obelgi a inni mu klaskają. W ten sposób sami sobie zrobiliśmy ten bardak, nie wiedzieć dlaczego zwany „demokracją”. Mimo ruskiej cenzury – to jednak do światowych zasobów literatury trafiło więcej dzieł „ruskich” niż polskich. A tak w ogóle, to mi to zwisa jak rolka papieru w klopie. Byłbym rad, gdyby cały świat domagał się odtajnienia watykańskich zasobów archiwalnych – to dopiero ludziska by się dowiedzieli jak są traktowani przez tą mafię – jak głupcy i jeszcze sypią za to na tacę. To jest dla mnie zupełnie nie pojęte. Mafia watykańska powstała na podstawie sfałszowanej „donacji Konstantyna Wielkiego” i jak dotąd był to największy przekręt kryminalny na świecie – i co – i nic, wszyscy padli na kolana.

  1. Sobiepanie – nie wszyscy padli na kolana, niektórzy się podnoszą albo już wstali. A „donacja” faktycznie – największe oszustwo Watykanu, ale podobno – kradzione nie tuczy !!

 6. Podziękujmy też tym, którzy polecili Karola Wojtyłę, i przerobili Go na Jasia Pawełka Nr. 2, i powoli. powoli Szatan po 89 umocnił się na tej ziemi- tej ziemi. Podziękujmy ,,bolkom”, ,,alkom”, „hance”, i ich powinowatym np. Ickom !

 7. angin 13 – masz „polityczną angin – ę” z powikłaniami na tle rasowym. Wyciąć !!!!!!

 8. Zaczyna mnie to powoli wkur***ć . Żyjemy w totalnym idiotycznym kraju i zamiast piętnowa nasze idiotyzmy , nagle wszyscy zajmują się piętnowaniem Putina i Rosjan.
  Większość znawców piszących o Rosji o Rosjanach swoja wiedzę opiera na paru filmach i informacjach przekazywanych przez Tadle,Kraśki i im podobnych .
  Daj spokój chociaż TY.

twój komentarz:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s