Jak nowa konstytucja za ryj obywatela chwyci

polska-141215-1100550

W weekendowym magazynie Gazety Wyborczej jest tekst na który chciałbym zwrócić waszą uwagę. To tekst profesora Sadurskiego opisujący wizje konstytucji wedle wyobrażeń miłościwie nam pewnie w przyszłości panującego PiS. To gotowy projekt, czekający w zasadzie na podanie pod parlamentarne głosowanie, jeśli tylko Kaczyńskie będą miały większość, w co z uporem wierzą.

Tekst Sadurskiego jest tyleż interesujący co i przerażający, bowiem uprzytomnia nam maluczkim i zajętym swoimi przyziemnymi sprawami, jakie to w istocie państwo szykują nam kaczyści. W projekcie paluszki swe maczał również Duda, będąc jeszcze prawnikiem tego niewydarka Lesia, bo projekt rodził się latami, tak jak i od lat kilku PiS niezmiennie tokuje o potrzebie zmiany konstytucji.

Zamiast w szczegółach opisywać analizę Sadurskiego, odsłyłam do oryginału, bo tam kawa na ławę, wszystko po kolei jest czytelnie wyłożone.

orzeł-150831-600
za projektem nowej konstytucji idzie projekt nowego, bardziej godnego godła

W dwóch zdaniach podsumowując… Otóż partia prezydenta Andrzeja Dudy, przygotowuje nam konstytucyjną ofertę szytą na swoją miarę, dla obywateli ze swojej bajki i swoich wyobrażeń. Bardzo dużo dla Kościoła i religii, zdecydowanie mniej dla nas, czyli poważne okrojenie praw i wolności obywatelskich, ubezwłasnowolnienie instytucji służących ochronie obywateli.

Innymi słowy państwo to My, oraz „Naród Polski“ to też My, czyli PiS, wy zaś to tylko kłopotliwy i krnąbrny dodatek do tego Państwa. Im mocniej chwyci się was za ryj, tym lepiej dla Państwa.

Podpisuję się przeto ręką prawą i lewą, a także jeśli trzeba nogami, pod końcowym wnioskiem szacownego profesora Sadurskiego:

„Jeśli więc jakimś nieszczęsnym obrotem losu PiS uda się nie tylko wygrać wybory do Sejmu, ale także, odpukać, sklecić koalicję konstytucyjną – nie będziemy mogli powiedzieć, że o tym nie wiedzieliśmy“.

Jeszcze jest czas, żeby się nad tym zastanowić i przemyśleć swe zachowania nad urną. A ja wkrótce napiszę, dlaczego prawdopodobnie zagłosuję jednak na lewicę i pod jakimi warunkami.