Orzeł Biały chwilowo bez piór ale ze sztuczną głową

Pięcioosobowa dotąd Kapituła Orła Białego liczy teraz tylko, albo aż, jedną osobę. Jest nią Andrzej Duda noszący tytuł Wielkiego Mistrza Kapituły, niektórym znany również jako prezydent RP. Pozostałych czterech członków owej Kapituły, po wyczynach i wybrykach Pana Wielkiego Mistrza, postanowiło zrezygnować z tej zaszczytnej kiedyś funkcji. Prawa wydaje się dość oczywista, bo zarówno Aleksander Hall, jak i Jerzy Buzek, jak i Krzysztof Penderecki, oraz Henryk Samsonowicz, z racji na swoją pozycję i dorobek, raczej zwracają uwagę na to, w jakim towarzystwie się obracają. Bo kręcąc się w towarzystwie złodzieja, sam poniekąd stajesz się złodziejem a przynajmniej wspólnikiem złodzieja, a zadając się z pijakiem, chcąc nie chcąc też jesteś postrzegany jako pijak. No, tak mniej więcej ten mechanizm działa, co czyni decyzję członków Kapituły jeszcze bardziej zrozumiałą. I oczywistą.>>> 

No, dobrze, ale co dalej z tą Kapitułą? Otóż nie ma bólu, bez paniki proszę.

Bo po pierwsze Kapituła istnieje sobie w najlepsze, a to,  że ma tylko jednego (nomen omen) członka w postaci Miszcza, to nawet lepiej, bowiem w zasadniczy sposób usprawni to jej działanie. Żadnych dyskusji, żadnego ucierania się poglądów, zero kompromisów, żadnych nocnych posiedzeń i nominacji nad ranem, wreszcie decyzja będzie mogła być podejmowana jednogłośnie.

Po drugie zaś, po kiego wacka Kapitule potrzebni są członkowie Kapituły, skoro zbierze się ona jeszcze tylko raz?

Na tym ostatnim posiedzeniu (być może jeszcze w styczniu), Kapituła jednogłośnie, jako się już rzekło, przyzna to wysokie odznaczenie najwybitniejszemu, ciągle chodzącemu po ziemi Polakowi, Jarosławowi Aleksandrowi  Kaczyńskiemu. Doktorowi prawa niczym Duda (oj doktorzy prawa, coś źle się w tym waszym środowisku dzieje), synowi wybitnego inżyniera i akademika, bohaterskiego powstańca i jedynego porucznika Wojska Polskiego, który na pagonach miał trzy i pół gwiazdki.

O zasługach szanownej mamy, nie wspominam niestety, bo notatka ta ma określony limit słów a pisząc o jej niezliczonych zasługach („błogosławione łono które Jego nosiło i piersi które On ssał”), o niczym innym nie był bym już w stanie napisać.

W każdym razie ich syn, ów wybitny Polak, najwybitniejszy z żywych, a może też i zmarłych, zostanie kawalerem tego Orła i wiadomo, że będzie ostatnim wyróżnionym. Po trzystu latach z hakiem, odznaczenie to zostanie bowiem zlikwidowane z przyczyny takiej oto, że nigdy już nie będzie Polaka na tyle wybitnego, aby po Kaczyńskim mógł dostąpić zaszczytu noszenia błękitnej wstęgi przewieszonej przez lewe ramię. Cześć przeto jego, orderu oczywiście, pamięci!

Reklamy

Opublikował/a

Niektóre opisywane tu wydarzenia mogą być wytworem mojej fantazji a nieistniejące fakty najprawdopodobniej zostały całkowicie zmanipulowane. Jakiekolwiek podobieństwo do osób powszechnie znanych i nieszanowanych jest jednak jak najbardziej zamierzone i nieprzypadkowe.

7 thoughts on “Orzeł Biały chwilowo bez piór ale ze sztuczną głową

  1. niby tak, ale czy ktoś pamięta dziś o Krzaklewskim?
   Gdyby tak przeprowadzić analogię, to za jakiś czas Kaczyński powinien zdychać gdzieś w zapomnieniu, a Szydło z Dudą brylować na salonach, powiatowych w ich wypadku…

 1. @J.S. – a co to ma do rzeczy, podwójnie, że tak powiem? raz, że Pańska konstatacja ma się do treści artykułu jak pięść do nosa, dwa, w tych sprawach, o których Pan pisze, nie działają sylogizmy, gdyż nie chodzi tu o obiektywną rzeczywistość, tylko o autonomiczne decyzje wynikające z woli konkretnej osoby. Jeśli zatem AWS i Buzek działali niezgodnie ze standardami demokratycznymi czy zdrowym rozsądkiem, nie oznacza to wcale, że PIS i Szydłoduda powinni robić to samo, czy że są usprawiedliwieni robiąc to samo. Są tak samo pyszni i głupi. A pycha poprzedza upadek. Bez wyjątku zawsze.

 2. A co z:
  Jego wielebnością, ojcem, dyrektorem, rektorem, tym, któremu Polska tak dużo zawdzięcza, miłośnikiem i strażnikiem poprawności mowy polskiej, wielkim wiertniczym – poszukiwaczem wód geotermalnych, wielbionym przez miliony, oraz przez miliony – prześladowanym i szykanowanym:
  Przewielebnym bohaterem i bogiem wolskim – panem rydzykiem?
  To on, jako ostatni i największy musi być nagrodzony orderem Orła Białego. A po nim to już tylko milczenie, albo i… potop!
  Stanisław

 3. @Junona
  Proszę sobie przypomnieć, albo dowiedzieć się: czym zasłynął Jerzy Buzek, za co dostał Orła Białego i od kogo ?

 4. Dziwne,że dumni i bladzi,czekali na swój bohaterski czyn tyle czasu,a nie mogli tego zrobić rok wcześniej.Przecież poprzedni szef Kapituły wyczyniał wcale nie mądrzejsze swawole.Nie mówiąc już o swoim wyczynie w Kijowie.Pewnie (c)honor im dojrzewał.
  @Junona.Dostał od Tuska za to,że dał się wybrać do PE bo innych zasług nie miał,więc coś mu trzeba było wpisać do CV.Samo protestowanie nie wystarczyło,a o premierowstwie lepiej zapomnieć.Nawet zawodowi bajkopisarze etosowi nic dobrego o nim nie mogli spłodzić,żeby ciemny lud (poza Ślunzokomi) się nie śmiał.

 5. „RAZ SIERPEM, RAZ MŁOTEM CZERWONĄ CHOŁOTĘ !!!” NIE !!! Szkoda rąk i narzędzi, niedługo i tak przeminiecie razem ze swoim żałosnym jazgotem.

twój komentarz:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s