Złe nazwiska? Niemożliwe!

Do urzędów a w zasadzie do kierowników urzędów stanu cywilnego w całej Polsce wpłynęło do tej pory ponoć kilkadziesiąt wniosków o zmianę nazwiska Duda, oraz mniej więcej tyle samo (dokładnej liczny nie udało się nam ustalić, przynajmniej na razie) o zmianę nazwiska Szydło. Wspomniane urzędy nie udzielają niestety informacji o powodach wystąpienia o zmianę nazwiska czyli czyli tzw. uzasadnienia. A to jedna z najciekawszych kwestii.

Bo uzasadnienie w tej sprawie jest kluczowe. Powinno ono być – jak mówi instrukcja – „treściwe i zawierać celną argumentację”. Praktyka uczy, że najczęściej przyczyną wnioskowania o zmian nazwiska (czasem imienia) jest posiadanie nazwiska ośmieszającego, albo „wywołującego pewien społeczny dyskomfort”.

Nawet mi się myśleć nie chce, że powodem prośby o zmianę nazwiska Duda lub Szydło może być odczuwany „dyskomfort społeczny”. No chyba że wnioskujący uznali ze jest to nazwisko z jakiś powodów ich ośmieszające.

Jednak jako osoba daleka od wietrzenia spisków, zakładam,  że istotnym i jedynym powodem takiej demonstracji jest „posiadanie nazwiska odmiennego od reszty rodzin”, co w znaczący sposób przeszkadza w „utożsamianiu się z reszta rodziny z którą wiążą nas żywe więzi emocjonalne”. To dobre moim zdaniem założenie, dalekie od jakichkolwiek polityczno-estetycznych kontekstów.

Utrudniony dostęp do wniosków, nie pozwala nam też ustalić o jakie nazwisko występują niezadowolone Dudy i Szydły, a przyznajcie że mogłoby to również bardzo interesujące. Czy Duda zrobi się Dudzińskim, albo Dodzińskim, zaś Szydło Szydłowską, albo najzwyczajniejszą w świecie Kowalską? Prawdopodobnie tego się nie dowiemy.

Dla porządku dodajmy, że nazwisko chce też zmienić jegomość wabiący się Pipka, oraz pani nosząca wdzięczne nazwisko Tyłek, po zmarłym mężu zreszta i wnioskuje o powrót do panieńskiego (niestety nieznanego). Jak na razie nie zarejestrowano wniosków o zmianę nazwiska Kaczyński. Acz, był jeden w początkach tego roku, prośbę jednak oddalono z powodów „nieobyczajności i niemerytorycznego uzasadnienia”.

Reklamy

Opublikował/a

Niektóre opisywane tu wydarzenia mogą być wytworem mojej fantazji a nieistniejące fakty najprawdopodobniej zostały całkowicie zmanipulowane. Jakiekolwiek podobieństwo do osób powszechnie znanych i nieszanowanych jest jednak jak najbardziej zamierzone i nieprzypadkowe.

One thought on “Złe nazwiska? Niemożliwe!

  1. hmm… a co z „Pieluchą”? Natomiast nazwisko „Kaczyński” nosi wiele sympatycznych osób, więc dla tego jednego powodu zmieniać… po co?

twój komentarz:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s