Czego IPN absolutnie nie zaleca świętować!

Jakich rocznic nie będziemy w Polsce w tym roku świętować, o jakich rocznicach nie będzie się pamiętać? Znamy odpowiedź! Zdecydował o tym IPN, a prezes Szarek o tym oficjalnie poinformował. Zasada jest prosta. Nagłaśniamy i fetujemy tylko te wydarzenia gdzie cierpieli Polacy. Pomijamy zaś te, gdzie przez Polaków cierpieli inni.

Jakich więc rocznic i wydarzeń nie zauważamy, świadomie o nich zapominamy? Otóż Drodzy Państwo, Bywalcy Drodzy i przypadkowi tu turyści, informuję was przeto, że w roku pańskim 2017 nie ma miejsca na oficjalne celebrowanie następujących rocznic (jak ktoś niezadowolony, może se świętować w podziemiu).

proces-brzeski-170113-815

¤ 85. rocznicy zakończenia procesu brzeskiego (1932), która to rocznica przypada dokładnie dzisiaj, czyli 13 stycznia. Wtedy mająca faszystowskie ciągotki, sanacyjna dyktatura władająca Polską, skazała na więzienie przywódców legalnej opozycji. To rocznica wyjątkowo więc dziś niezręczna, niewygodna, rzecz można nawet prowokacyjna, bo skłaniająca do dyskusji o autorytaryzmie w Polsce, a tego ani PiS ani sterowany przez PiS IPN absolutnie sobie nie życzą. Te rocznicę wykreślamy!

marzec68-170113-815

¤ Nie ma też miejsca na przypominanie, że 50 lat a temu, 19 czerwca 1967 roku, towarzysz Gomułka (w którego towarzysz Kaczyński wyjątkowo zdaje się jest zapatrzony), wygłosił sławne przemówienie będące początkiem głośnej kampanii antysemickiej w PRL. W efekcie tysiące Polaków pochodzenia żydowskiego brutalnie prześladowano, zmuszano do opuszczenia Polski i odbierano im obywatelstwo. Gdyby teraz o niej sobie przypomniano, no to przy okazji można by zainicjować szeroką i gorącą dyskusję o tym, że historia lubi się powtarzać, oraz o roli antysemityzmu we współczesnej Polsce „dobrej zmiany”. Wykreślamy!

narutowicz-pilsudski-170113-815408

¤ Tak docieramy do grudnia i jeszcze jednej wstydliwej wyjątkowo rocznicy, o której prawdziwy Polak i patriota pamiętać nie powinien. Przynajmniej tak uważa IPN. Otóż 16 grudnia przypadnie 95. rocznica zamordowania przez nacjonalistycznego fanatyka prezydenta Narutowicza. Dziś na szczęście nie mamy tej klasy prezydenta którego można by było zabić, ale fanatyków dalej mamy pod dostatkiem. Zaś rocznica gdyby ją obchodzono, mogła by oczywiście być okazją i do dyskusji, ale też do szeroko zakrojonej kampanii edukacyjnej o zgubnym wpływie skrajnego nacjonalizmu i faszyzmu na demokratyczne życie polityczne w IV RP. To oczywiście niedopuszczalne. Wykreślamy!

IPN uznał najprawdopodobniej, że te przypomniane przeze mnie pierwsze z brzegu istotne rocznice, z jakiś powodów nie spełniają warunków związanych – cytuję za IPN – „z upamiętnianiem historycznych wydarzeń, miejsc i postaci w dziejach walk i męczeństwa Narodu Polskiego”.

Dla równowagi, na koniec przypomnijmy jakie warunki te spełniają, czyli co w roku 2017 szczególnie i z pietyzmem będziemy świętować i rozpamiętywać!

Otóż na pewno będzie to wiele ważnych rocznic i nader oczywistych począwszy od setnej rocznicy odzyskania niepodległości, poprzez rocznicę zabójstwa studenta Pyjasa (co tam Narutowicz) i 40-tą rocznicę powstania Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, a skończywszy na rocznicy powstania… marginalnej i dość operetkowej momentami tzw. Solidarności Walczącej, którą we Wrocławiu w 1982 roku założył Kornel Morawiecki, obecny marszałek senior obecnego sejmu (to wiele tłumaczy).

Ale raz jeszcze to przypominam, że IPN, zwany czasami Instytutem Podłości Narodowej, popularyzuje tylko te wydarzenia które „budują narodową tożsamość, są przedmiotem dumy i wyrazem godności narodu polskiego a tym samym mogą być istotnym elementem wychowania patriotycznego, kreowania i umacniania tożsamości narodowej”.

Oczywistym jest więc, że ani proces brzeski, ani ekscesy Gomułki, ani zamordowanie Narutowicza nie są powodem do dumy, ani tym bardziej nie nie mają nic wspólnego z narodową godnością.

Można by na koniec przypomnieć jeszcze jedną rocznicę, tę z sierpnia, kiedy to w roku 1937 władza brutalnie stłumionych strajk chłopski. Efekt: policja zastrzeliła co najmniej 44 protestujących. Umówmy się jednak, że z poczuciem naszej dumy i godności ta rocznica również ma niewiele wspólnego. Po co o tym przypominać? Wykreślamy!

icon-fanpejdz-ramka-300

Reklamy

Opublikował/a

Niektóre opisywane tu wydarzenia mogą być wytworem mojej fantazji a nieistniejące fakty najprawdopodobniej zostały całkowicie zmanipulowane. Jakiekolwiek podobieństwo do osób powszechnie znanych i nieszanowanych jest jednak jak najbardziej zamierzone i nieprzypadkowe.

2 thoughts on “Czego IPN absolutnie nie zaleca świętować!

  1. Dzieki Revelovi zrobilam sobie powtorke z historii Polski, szczegolnie historii wokol procesu brzeskiego, a uczylam sie tych rzeczy jeszcze za rzadow t zw komuchow, wiec mozna by przypuszczac, ze uczono mnie samych klamstw. A tu – niespodzianka! Uczono mnie prawdziwych faktow, jak wynika z odnosnikow z tekstu Revela. Czyli Pilsudski zaczynal swa kariere polityczna nawet dobrze, ale potem zostal dyktatorem i ostateczna kanalia. Obecna polska scena polityczna dobrze sie wpisuje w te faszystowska „tradycje”.

twój komentarz:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s