POWIEDZIELI: Monika Płatek

Prawniczka i nauczycielka akademicka, feministka. Doktor habilitowana nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego.

W Polsce jest dziś rzesza ludzi przekonanych, że nadszedł czas wyrównania rachunków, że nareszcie dostają to, co im się należy. Odpryskiem tego przekonania jest poczucie, że mogą bezkarnie poniżać innych ze względu na odmienne po- chodzenie, kolor skóry, orientację seksualną czy płeć.

Po 89 roku nowe warunki dały ludziom takim jak ja możliwość wyjścia na swoje. Jednak zaczynanie wszystkiego od początku, uczenie się od zera dla nikogo nie jest łatwe. Ktoś, kto ma kapitał kulturowy i społeczny, może dać sobie radę nawet wówczas, gdy brakuje mu kapitału finansowego. Ale gdy się tego nie ma, a na dodatek brakuje wiary w siebie, to się widzi tych innych, którzy przenoszą się do większych mieszkań, kupują samochody, a potem zmieniają je na nowsze, którzy wyjeżdżają za granicę – i się myśli, że to złodzieje.

Reklamy

Opublikował/a

Niektóre opisywane tu wydarzenia mogą być wytworem mojej fantazji a nieistniejące fakty najprawdopodobniej zostały całkowicie zmanipulowane. Jakiekolwiek podobieństwo do osób powszechnie znanych i nieszanowanych jest jednak jak najbardziej zamierzone i nieprzypadkowe.

One thought on “POWIEDZIELI: Monika Płatek

twój komentarz:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s